Acer Aspire V3-547G (N15Q6) notebook teszt
Az Acer V3-574G járt nálunk tesztelésen; a gép elődjéhez képest jobb proceeszort, de gyengébb akkut kapott.
Az Acer V3-574G a tavaly megjelent 572-es modell utódja, majdnem csak jó tulajdonságokkal: Core i5 CPU, 8 GB memória, dedikált GPU és 1 TB-os háttértár jellemzi. Viszont akkumulátora jócskán összement, a fő kérdés tehát az, hogy a kötelező ráncfelvarráson túl a gép az üzemidő tekintetében pozitív vagy negatív meglepetést szállít.
Külső
Az Acer Aspire V3-574G az otthoni asztalra szánt kategóriába tartozik, vagyis egy mindenes gép. Tervezésekor az alacsony tömeg és a kis méret helyett a kényelmes használat volt az elsődleges szempont. A készülékház ennek ellenére nem lett átlagos, az Aspire V3-574 több olyan jellemzővel is bír, amely kiemeli kategóriatársai közül. Ezek egyike a fedlap, amely mintázott alumíniumból készült, és nagyon jól néz ki. A fém ráadásul kellő merevséget ad ahhoz is, hogy a kijelzőn látható kép a pozíció változtatásakor ne torzuljon.
A kijelzőt és a gépet a zsanérok súrlódása tartja csukott állapotban, ami ekkora méretben rendszerint azt is jelenti, hogy a panelt nem lehet hátrafelé dönteni anélkül, hogy a gépet megfognánk – ehhez túlságosan is szoros a fogás. Mondanunk sem kell, a masina az egyujjas teszten sem ment át, kinyitásához mindenképpen kettő kézre van szükség. A billentyűzet körüli rész szintén alumínium, „natúr” színben, amelynek jó kontrasztot adnak a fekete, szigetes elrendezésű gombok. Amilyen gyönyörű és igényes a notebooknak ez a két része, annyira semmitmondó a többi: a kijelzőt körülölelő káva sima plasztik, és a gép alsó része is egyszerű műanyagból készült.
A zsanéroknál kintről látszódó műanyagokban is legfeljebb annyi számít különlegesek, hogy ezeket ezüstszínűre fújták. Az összeszerelés minőségével viszont elégedettek voltunk, és igazából a gép méreteire sem lehet panasz: a 382×256×24,9-29,2 mm-es méret és a 2,4 kg-os tömeg is teljesen elfogadott ebben a kategóriában.
Egy notebooknál mindig fontos kérdés a bővíthetőség; a gép csatlakozókkal átlagosan felszerelt, sajnos ennél többet szinte egyetlen gép sem biztosít. Bal oldalán kombinált fülhallgató-mikrofon bemenet, két USB 3.0 csatlakozó, HDMI, Ethernet és D-Sub csatlakozók követik egymást, leghátul pedig a Kensington zár nyílása található. Jobbra került az optikai meghajtó és egy harmadik USB port, ami viszont csak a 2.0-s szabványt ismeri, hátul pedig a töltő csatlakozója várja a tápegységet.
A notebook előlapja is tartogat egyetlen érdekességet, ez pedig az SD-kártya nyílása, amely természetesen az SDHC szabványú kártyákat is tudja olvasni. A bővítési lehetőségek sora azonban így még nem teljes, a borítás alsó részének eltávolítása után férünk hozzá ugyanis a merevlemezhez, az optikai meghajtóhoz, a memóriamodulokhoz és az akkumulátorhoz is. A borítás eltávolítása ugyanakkor nem túl egyszerű, mivel összesen tizennyolc csavart kell eltávolítani, és a levétel előtt még egy kábelt is le kell húzni.
Az Acer a notebook csomagolásába ezúttal semmi meglepőt nem pakolt, a géphez csak a tápegységet és egy tápkábelt kapunk.
Hardver
Az Acer Aspire V3-574G hardvere a hétköznapi igényeket minden gond nélkül képes kiszolgálni, az Intel Core i5-5200U CPU, a 8 GB RAM és a 4 GB saját memóriával rendelkező NVIDIA GeForce 940M bőven elég teljesítményt nyújtanak az átlagos felhasználó számára. Az SSD-t azonban hiányoltuk a gépből; beépítésével az összteljesítményt sokkal jobban meg lehetne dobni, mint például további 8 GB RAM vagy akár Core i7-es CPU használatával. A nagy méretből adódóan optikai meghajtót viszont kapunk – akinek erre szüksége van, az örül majd, a többiek meg bosszankodhatnak, hogy miért nem került inkább nagyobb akku a gépbe helyette. Annak viszont mindenképpen lehet örülni, hogy a kommunikációhoz vezetékes LAN csatlakozó is rendelkezésre áll.
TULAJDONSÁGOK | |
CPU | Intel Core i5-5200U (2,2-2,7 GHz, 2 mag, 3 MB cache) |
Kijelző | 15,6 col, 1920×1080 pixel, IPS |
GPU | Intel HD Graphics 5500 + NVIDIA GeForce 940M |
Memória | 8 GB DDR3 |
HDD | 1 TB HDD |
ODD | DVD-újraíró |
Ethernet | 1000 Mbit- |
WLAN | 802.11ac |
Csatlakozók | 2×USB 3.0, 1× USB 2.0, HDMI, D-Sub, audio ki/mikrofon be, Ethernet |
Egyéb | Bluetooth 4.0, HD webkamera, kártyaolvasó (SDHC) |
Akkumulátor | 37 Wh, 4 cellás |
Teljesítmény
PCMark 8 (Home): 3084 pont
PCMark 8 (Work): 3873 pont
HDD írási/olvasási sebesség:81/82 MB/s
HDD IOPS (4k): 112
Maximális fényerő (akku): 189 cd/m²
Kontraszt: 559:1
Színhelyesség (gyári, átlagos dE): 6,4
Színhelyesség (kalibrált, átlagos dE): 1,8
A gépben lévő Core i5-5200U CPU órajele 2 GHz, azonban Turbo módban ez 2,5 vagy 2,7 GHz-re is emelkedhet, attól függően, hogy csak az egyik vagy mindkét mag órajele növekszik meg (ami pedig az éppen futtatott alkalmazás függvénye). A CPU természetesen az órajelet a másik irányba is változtatja, üresjáratban 800 MHz-es a működési frekvencia.
A kijelzőt alapesetben az integrált Intel HD Graphics hajtja meg, amely még akkor is elegendő teljesítményt szolgáltat, ha videókat nézegetünk. Játékoknál viszont beugrik helyette az NVIDIA GeForce 940M, amely 3D-ben jóval erősebb. Nagy pozitívum, hogy az Acer nem spórolta ki a RAM-ot a gépből: az operatív tár mérete 8 GB, ami ma szinte mindenre elég, és még a GPU számára is jutott 4 GB dedikált (D)RAM. Nem vagyunk ugyanakkor kibékülve a HDD-vel, amely ugyan nagy kapacitású, de sokkal lassabb, mint egy SSD. Akkor már egy hibrid meghajtó sokkal jobb választás lett volna, így sajnos mindenki, aki SSD-hez szokott, bosszankodni fog az apró, de gyakori várakozások miatt.
Kijelző
Az Acer Aspire V3-574G-be 15,6 colos, Full HD felbontású IPS-kijelző került, matt felülettel. Ebből adódik, hogy nem érintőpanelről van szó – de ez egyébként valószínűleg senkinek nem is fog hiányozni ebből a masinából. A panel betekintési szögei minden irányból jók, és nem rossz a maximális fényerő sem: 271 cd/m²-t mértünk, ami azzal együtt, hogy nem tükröződő felületről van szó, relatív jó láthatóságot biztosít erős háttérfény mellett is. Amit úgy kell érteni, hogy filmet nézni nem nagy élmény ilyenkor, de dolgozni bőven lehet a géppel. Sajnos a képet árnyalja, hogy akkumulátoros üzemnél a maximális fényerő 200 cd/² alá csökken. A kontrasztarány egyébként 559:1-hez, ami jelzi, hogy a fekete sem rossz, de attól azért természetesen messze van a mélysége, mint amit egy IPS-panellel szerelt LCD-tévé nyújtani tud (0,48 cd/²-es feketét mértünk).
A színhelyesség sajnos messze van az elvárt szinttől: a 6,4-es átlagos deltaE távolról sem mondható jónak, és persze az is csalódást keltő, hogy a kijelző csak az sRGB színtér 60 százalékát képes lefedni. Kalibrálás után a helyzet sokat javult, az átlagos 1,8-es deltaE már nem rossz.
Üzemidő
Az Acer egy nem túl izmos, 37 Wh-s telepet választott a gépbe. Alacsony terhelésen (minden kommunikáció ki, minimális fényerő, olvasgatás) az Acer Aspire V3-574G ennek ellenére akár 11 órán keresztül is bírja, teljes terhelésen viszont 89 perc alatt megadja magát. Hogy pontosan mennyi ideig fogjuk tudni használni, az nyilván függ attól is, hogy pontosan mire használjuk, de a gyakorlatban kb. 5 órás rendelkezésre állásra számíthatunk, akár normál munkára használjuk a gépet, akár filmnézésre.
Használat közben
A gépet az Acer még Windows 8.1-gyel kezdte el forgalmazni, de a Windows 10 megjelenését követően természetesen a tajvani gyártó is átállt, a tesztgépet már mi is a legújabb Windowszal kaptuk meg. A nálunk járt modellben 1 TB-os HDD volt, ezt az Acer nemes egyszerűséggel kettőbe vágta, így a rendszerpartíció és az adatok számára fenntartott partíció egyaránt 465 GB-os kapacitással bír – de mivel utóbbi alapállapotban teljesen üres, van lehetőség arra, hogy az első indítást követően a lemezkezelő segítségével módosítsunk az arányokon. Később is megoldható persze mindez, de akkor már nem biztos, hogy a Windows beépített szoftvere elég lesz ehhez.
A gép villámgyorsan indul: teljesen kikapcsolt állapotból 13 másodperc kell neki ahhoz, hogy az Asztal betöltődjék, és a notebook használatra készen álljon – ha viszont a gépet csak lecsuktuk, és alvó állapotba küldtük, akkor a kijelző felnyitása után szinte azonnal dolgozhatunk. A benne lévő Core i5-5200U processzor és a 8 GB memória a gyakorlatban is bőven elég ahhoz, hogy a gép minden körülmények között megállja a helyét, a dedikált NVIDIA GeForce 940M pedig, amely szükség esetén az integrált Intel HD Graphics 5500 helyett ugrik be, játékra is egészen alkalmassá teszi a masinát. Full HD és nagy részletesség mellett azért kevés cím fut tökéletesen, de közepes grafikával még a legújabb játékokkal is lehet játszani. Az Acer egy ekkora gépben a hűtést természetesen elég hatékonyan oldotta meg. A ventilátor ugyan folyamatosan jár, de hangja alapjáraton nem hallható, ráadásul orkánszerű süvítésre akkor sem kell számítani, amikor csúcsra járatjuk a V3-at. Ez egyben azt is jelent, hogy a CPU-nak soha nem kell azért visszavennie, mert túlságosan felmelegedne. A gép a levegőt alul, középen szívja be, és bal oldalra fújja ki, a burkolat számottevő melegedésétől pedig normál használat közben nem kell tartani. Ha viszont huzamosabb ideig teljes kihasználtságon van a CPU és a GPU is, akkor a külső hőmérséklet néhány helyen akár az 50 fokot is – ez már bőven kellemetlennek mondható.
Egy hasonló kategóriájú asztali gép teljesítményét a kettővel kevesebb mag miatt nem kapjuk meg, de az biztos, hogy sokkal gyorsabb notebookot (U-s processzorral) pillanatnyilag nem lehet vásárolni, és hogy átlagos felhasználóknak problémája nem lesz a sebességgel. Illetve… Az azért tényleg kár, hogy az SSD helyett ebben a gépben egy normál merevlemez teljesít szolgálatot, mert ez az alkalmazások elindítását jól láthatóan lassítja, és szűk keresztmetszet lehet akkor is, ha a D: meghajtóra torrentezünk, miközben a gépet munkára használjuk. Váltani persze lehet (normál 2,5 colos formátumú SSD-re); ha valaki utólag vásárol ilyet a géphez, akkor érdemes upgrade kitet választani, mert ezekben nemcsak a meghajtó van benne, hanem egy USB-s tok is, amivel a gépből kiszerelt merevlemezt tovább fogjuk tudni használni külső egységként.
A gép hangszórói lefelé néznek. Hangjuk tűrhető, de aki esetleg filmet is nézne, annak ajánlott külső hangszórót vagy fülhallgatót használni inkább.
Billentyűzet, egér
Az Acer Aspire V3-574G chiclet stílusú, azaz szigetes kialakítású billentyűzetet kapott, amely még numerikus részleget is tartalmaz, igaz, ezt a részt össze kellett kicsit nyomni ahhoz, hogy minden elférjen, és a klaviatúra fő gombjait ne kelljen egy picit sem kisebbre venni. Összesen 86+17+1 gombot kapunk, amiből a plusz 17 a numerikus részleget takarja, a plusz egy pedig a jobb felső sarokban lévő bekapcsoló gombot. Ahogyan az előbb már utaltunk rá, a klaviatúra teljes méretű, persze az oldalsó funkciógombok azért valamivel keskenyebbek lettek, az F gombok magassága kisebb, és a kurzormozgatók közül is össze kellett nyomni a fel/le párost.
A gombok leütési útja sajnos nem túl nagy, amit részben azért ellensúlyozni tud, hogy a megnyomáshoz határozott erőre van szükség. A gépelést összességében az átlagosnál kényelmesebbnek találtuk, de abban is biztosak vagyunk, hogy ebből a szempontból nem az Aspire V3-574G a legjobb masina a világon. Az viszont mindenképpen plusz pont, hogy a gombok háttérvilágítással is rendelkeznek (még ha ennek fényerőssége nem is változtatható).
A tapipad 10,6×7,8 cm-es, tehát jó nagy. Viszont ezúttal sincsen rajta felosztás, ráadásul jelölések sem, így csak sejteni lehet, hogy a bal és jobb alsó részek megnyomásával az egér bal és jobb egérgombbal elérhető funkciókat csalogathatjuk elő. Természetesen a mai divatnak megfelelően a felület bárhol megnyomható, az elsődleges és másodlagos funkció között ilyenkor úgy választhatunk, hogy egy vagy két ujjal nyomjuk-e meg a tapipadot. A felülettel a Windows 8.1/10 gesztusait is használhatjuk, és ebben jó partner az éppen megfelelően csúszós borítás. Az viszont sokaknak nem tetszhet, hogy a tapipad oldalán is könnyen kicsúszhat az ujj, mivel a szélek nem túl magasak.
Összegzés
Az Acer Aspire V3-574G nem rossz notebook, hiszen jó dizájnja van, matt, IPS-technológiával készült kijelzőt tartalmaz, jó a billentyűzete és a tapipadja is, teljesítménye pedig még ahhoz is elég, hogy játsszunk vele. 200 ezer forintos árkategóriában érdemes rajta komolyan elgondolkodni, de a tesztünkben szereplő modellt érdemes inkább SSD-vel kérni. Egyetlen komoly hátránya viszont még így is marad a gépnek, mégpedig a (relatív) rövid üzemidő. Akinek viszont ez nem fő szempont, mert bőven elég, ha már 4,5-5 órát el tud távolodni a konnektor mellől, az nem fog csalódni az Acer masinájában.
Az Acer Aspire V3-574G-t az Acertől kaptuk kölcsön a teszt idejére, köszönjük. A gép ára kb. 200 ezer forint.
Forrás: geeks.hu
Bátran javaslom mindenkinek ezeknek az új ismereteknek elsajátítását a tanfolyam keretein belül.
Aszódi Gábor
-----------------------------------
Én a mai világban ilyet nem pipáltam ! Minden pontos és preciz. Nem holmi almanach keresgélés, hanem minden a fejben és követhetetlen gyorsasággal. Na és közben a megszívlelendő javaslatok, figyelem felhívások, hogy mit és hogyan. A megígért, megajánlott produktum 100 % - os teljesítése. A gépem megújult és hihetetlen gyors. Mindez megfizethető áron. Csak javasolni tudom és fogom is az ismeretségi körömben. Köszönöm T. R.
Gyula
----------------------------------
Preciz, gyors, korrekt, megbízható csak ajánlani tudom!! Örülök, hogy megismerhettem. Az biztos ezentúl koklerekkel nem foglalkozom a gépem javítását csak vele fogom végeztetni.
Attila
----------------------------------
Pontos, gyors szakszerű hozzáértésével mindig tökéletesen kijavítja számítógépem problémáit. Csak ajánlani tudom mindenkinek, és ezer hála mindenért! :)
Viki
----------------------------------
Hihetetlen!
Precíz, szakszerű kiszolgálásban volt részem a számítógépem karbantartásakor. Ráadásul: a használatra vonatkozóan továbbképzésben is részesültem, ami egyértelmű és érthető volt, és még a távsegítség lehetőségét is megkaptam.
Minden szolgáltatásnak ilyennek kellene lennie, ez már a jövő színvonala.
Mindenkinek ajánlom!!!
Edit
----------------------------------
Régi jól bevált háziorvosom sok év óta tökéletesen karbantartja a számítógépeimet. Mindig ellát hasznos tanácsokkal, ha szükséges távsegítség útján is pillanatok alatt érkezik a segítség. Még soha nem hagytak cserben a gépeim, köszönhetően a szakszerű karbantartásoknak.
Karcsi
-----------------------------------
Szuper gyors és megbízható!!!!
Köszönöm!!!
Luxy